USD 388 Banner

 

Western Kansas Tournament of Champions Results

On Friday, January 31st, The Ellis Railers hosted a variety of teams to compete in the Western Kansas Tournament of Champions. Ellis took 9th overall with 80 total points.

106

Abby Heffner (0-6) placed 5th and scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Theo Keesee (Phillipsburg) 13-15 won by fall over Abby Heffner (Ellis) 0-6 (Fall 1:05)
  • Round 2 - Darius Shields (Norton) 30-5 won by fall over Abby Heffner (Ellis) 0-6 (Fall 0:35)
  • Round 3 - Wayne Shepard (Hoxie) 19-15 won by fall over Abby Heffner (Ellis) 0-6 (Fall 0:59)
  • Round 4 - Carter Underhill (Hill City) 17-5 won by fall over Abby Heffner (Ellis) 0-6 (Fall 0:00)

113

Jarrett Mader (18-8) placed 4th and scored 7.0 team points.

  • Round 1 - Bentley Montgomery (Smith Center) 18-12 won by fall over Jarrett Mader (Ellis) 18-8 (Fall 3:05)
  • Round 2 - Jarrett Mader (Ellis) 18-8 received a bye () (Bye)
  • Round 3 - Jarrett Mader (Ellis) 18-8 won by decision over Logan Normandin (Plainville High School) 21-9 (Dec 10-9)
  • 3rd Place Match - Dayton Bell (Hoxie) 22-8 won by fall over Jarrett Mader (Ellis) 18-8 (Fall 0:29)

120

Tate Roland (14-13) placed 5th and scored 5.0 team points.

  • Round 1 - Kolton Field (Norton) 23-11 won by fall over Tate Roland (Ellis) 14-13 (Fall 4:46)
  • Round 2 - Drew Bretz (Hoxie) 28-7 won by fall over Tate Roland (Ellis) 14-13 (Fall 4:19)
  • Round 3 - Aidan Hockman (Hill City) 22-12 won by fall over Tate Roland (Ellis) 14-13 (Fall 3:32)
  • Round 4 - Colton Shoemaker (Smith Center) 26-9 won by fall over Tate Roland (Ellis) 14-13 (Fall 0:27)
  • Round 5 - Tate Roland (Ellis) 14-13 won by decision over Sheamus Holmes (Thomas More Prep-Marian) 7-20 (Dec 11-8)

132

George Crawford (21-12) placed 8th and scored 1.0 team points.

  • Round 1 - Jesse Mackey (Plainville High School) 9-8 won by fall over George Crawford (Ellis) 21-12 (Fall 3:00)
  • Round 2 - Alex Wilkinson (Smith Center) 7-13 won by fall over George Crawford (Ellis) 21-12 (Fall 3:45)
  • Round 3 - George Crawford (Ellis) 21-12 won by decision over Kyron Koehn (Leoti-Wichita County) 5-8 (Dec 5-1)
  • Round 5 - Aaron Lenker (Phillipsburg) 31-3 won by injury default over George Crawford (Ellis) 21-12 (Inj. 0:00)
  • 7th Place Match - Landon Plummer (Oakley) 7-18 won by injury default over George Crawford (Ellis) 21-12 (Inj. 0:00)

145

Rex Johnson (10-13) placed 9th and scored 0.0 team points.

  • Round 2 - Aidan Stephenson (Oakley) 19-10 won by fall over Rex Johnson (Ellis) 10-13 (Fall 2:56)
  • Round 3 - Ryan Shaw (Hoxie) 21-12 won by decision over Rex Johnson (Ellis) 10-13 (Dec 7-0)
  • Round 4 - Cordell Brown (Leoti-Wichita County) 6-7 won by tech fall over Rex Johnson (Ellis) 10-13 (TF-1.5 5:05 (20-4))
  • Round 5 - Dylan Edwards (Hill City) 5-10 won by decision over Rex Johnson (Ellis) 10-13 (Dec 6-3)
  • 9th Place Match - Rex Johnson (Ellis) 10-13 received a bye () (Bye)

160

Konnor Pfeifer (29-2) placed 1st and scored 33.0 team points.

  • Round 1 - Konnor Pfeifer (Ellis) 29-2 received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Konnor Pfeifer (Ellis) 29-2 won by fall over Chase Russell (Phillipsburg) 15-13 (Fall 0:15)
  • Round 4 - Konnor Pfeifer (Ellis) 29-2 won by fall over Jamie Opat (WaKeeney-Trego Community High School) 8-18 (Fall 0:27)
  • Round 5 - Konnor Pfeifer (Ellis) 29-2 won by fall over Riley Goss (Norton) 14-11 (Fall 0:37)
  • 1st Place Match - Konnor Pfeifer (Ellis) 29-2 won by fall over Andrew Foote (Hoxie) 24-9 (Fall 3:17)

182

Cale Younger (17-10) placed 6th and scored 10.0 team points.

  • Round 2 - Jordan Finnesy (Plainville High School) 30-2 won by fall over Cale Younger (Ellis) 17-10 (Fall 0:01)
  • Round 3 - Chandler Seaton (Leoti-Wichita County) 19-8 won by fall over Cale Younger (Ellis) 17-10 (Fall 1:12)
  • Round 4 - Cale Younger (Ellis) 17-10 won by fall over Jairen Ashbaugh (Hill City) 4-12 (Fall 2:41)
  • Round 5 - Cale Younger (Ellis) 17-10 won by fall over Cooper Minson (WaKeeney-Trego Community High School) 4-20 (Fall 0:23)
  • 5th Place Match - Donovan Balluch (Hoxie) 14-14 won by fall over Cale Younger (Ellis) 17-10 (Fall 0:48)

195

Toby Woodworth (24-9) placed 3rd and scored 24.0 team points.

  • Round 1 - Toby Woodworth (Ellis) 24-9 won by fall over Hunter Scheck (Oakley) 0-7 (Fall 2:32)
  • Round 2 - Toby Woodworth (Ellis) 24-9 won by fall over Thomas Coker (WaKeeney-Trego Community High School) 12-25 (Fall 1:09)
  • Round 3 - Toby Woodworth (Ellis) 24-9 won by fall over Kaden Sekavec (Hoxie) 6-8 (Fall 4:51)
  • Round 5 - Shadryon Blanka (St. Francis) 23-6 won by decision over Toby Woodworth (Ellis) 24-9 (Dec 8-3)
  • 3rd Place Match - Toby Woodworth (Ellis) 24-9 won by fall over Cody Presley (Hill City) 17-15 (Fall 4:11)

220

Colton Lewis (3-20) placed 10th and scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Dillon Dunn (WaKeeney-Trego Community High School) 31-1 won by fall over Colton Lewis (Ellis) 3-20 (Fall 1:53)
  • Round 2 - Brock Buresh (Phillipsburg) 19-13 won by fall over Colton Lewis (Ellis) 3-20 (Fall 0:56)
  • Round 3 - Wyatt Glassman (Oakley) 16-13 won by fall over Colton Lewis (Ellis) 3-20 (Fall 1:31)
  • Round 4 - Jakob Sasse (Smith Center) 11-13 won by fall over Colton Lewis (Ellis) 3-20 (Fall 1:37)
  • 9th Place Match - Juan Manciallas (Leoti-Wichita County) 8-10 won by fall over Colton Lewis (Ellis) 3-20 (Fall 3:03)

Isaac Rogers
2/3