USD 388 Banner

EJH Wrestling Visits TMP

EJH travelled to TMP for a wrestling meet on Thursday, January 23rd.

Chance Jimenez went 2-0

  • 1st Place Match - Chance Jimenez (Ellis) won by fall over Evan Balthazar (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Chance Jimenez (Ellis) won by tech. fall over Kyler Elliott (Smith Center) (TF4 16-0)

Mason Younger went 2-0

  • 1st Place Match - Mason Younger (Ellis) won by tech. fall over Emerson Lowry (Stockton) (TF4 15-0)
  • 1st Place Match - Mason Younger (Ellis) won by fall over Dayton Wallace (Plainville) (Fall 0:00)

Beau Brogden went 1-1.

  • 1st Place Match - Beau Brogden (Ellis) won by fall over Gabe Stanton (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Mason Enochs (Smith Center) won by fall over Beau Brogden (Ellis) (Fall 0:00)

Talen Roland went 2-1

  • 1st Place Match - Talen Roland (Ellis) won by fall over Easton Hrabe (Smith Center) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Talen Roland (Ellis) won by fall over Caleb Marintzer (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Emerson Lowry (Stockton) won by decision over Talen Roland (Ellis) (Dec 11-9)

Tage Cass went 1-2

  • 1st Place Match - Kyler Elliott (Smith Center) won by decision over Tage Cass (Ellis) (Dec 5-3)
  • 1st Place Match - Tage Cass (Ellis) won by fall over Gabe Stanton (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Connor Schwien (Russell) won by fall over Tage Cass (Ellis) (Fall 0:00)

Austin Carroll went 1-1

  • 1st Place Match - Kohle Nuss (Russell) won by fall over Austin Carroll (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Austin Carroll (Ellis) won by decision over Tionna Napue (Russell) (Dec 10-8)

Landen Clapper went 0-2

  • 1st Place Match - Mason Enochs (Smith Center) won by fall over Landen Clapper (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Ethan Selbe (Plainville) won by fall over Landen Clapper (Ellis) (Fall 0:00)

Kaishen Brack went 0-3

  • 1st Place Match - Kolton Hagans (Hays-TMP) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Kendall Walker (Hays-TMP) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Mason Hogan (Plainville) won by fall over Kaishen Brack (Ellis) (Fall 0:00)

Chason Fabrizius went 0-2

  • 1st Place Match - Ethan Koetkemeyer (Russell) won by fall over Chason Fabrizius (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Kyler Elliott (Smith Center) won by fall over Chason Fabrizius (Ellis) (Fall 0:00)

Kaiden Colby went 0-3

  • 1st Place Match - Kendall Walker (Hays-TMP) won by fall over Kaiden Colby (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Braylon Bittel (Plainville) won by decision over Kaiden Colby (Ellis) (Dec 4-3)
  • 1st Place Match - Kolton Hagans (Hays-TMP) won by fall over Kaiden Colby (Ellis) (Fall 0:00)

Dalton North went 1-1

  • 1st Place Match - Dalton North (Ellis) won by fall over Issac Stampes (Plainville) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Ethan Koetkemeyer (Russell) won by decision over Dalton North (Ellis) (Dec 6-4)

Bryson Lyman went 2-0

  • 1st Place Match - Bryson Lyman (Ellis) won by fall over Aj Brown (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Bryson Lyman (Ellis) won by fall over Kaden Weltmer (Smith Center) (Fall 0:00)

Austin Gilbert went 3-0.

  • 1st Place Match - Austin Gilbert (Ellis) won by fall over Max Moffett (Stockton) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Austin Gilbert (Ellis) won by fall over Issac Stampes (Plainville) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Austin Gilbert (Ellis) won by fall over Dayton Wallace (Plainville) (Fall 0:00)

Lucas Dinkel went 0-3

  • 1st Place Match - Evan Balthazar (Hays-TMP) won by fall over Lucas Dinkel (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Kohle Nuss (Russell) won by fall over Lucas Dinkel (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Gabe Stanton (Hays-TMP) won by fall over Lucas Dinkel (Ellis) (Fall 0:00)

Rick Kreutzer went 0-3

  • 1st Place Match - Max Moffett (Stockton) won by fall over Rick Kreutzer (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Rick Kreutzer (Ellis) won by decision over Issac Stampes (Plainville) (Dec 10-4)
  • 1st Place Match - Tiernan Holmes (Hays-TMP) won by fall over Rick Kreutzer (Ellis) (Fall 0:00)

Logan Russell 3-0

  • 1st Place Match - Logan Russell (Ellis) won by fall over Paul Hughes (Smith Center) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Logan Russell (Ellis) won by decision over Aj Brown (Plainville) (Dec 9-8)
  • 1st Place Match - Logan Russell (Ellis) won by fall over Paul Hughes (Smith Center) (Fall 0:00)

Hunter Guffeywent 2-1

  • 1st Place Match - Hunter Guffey (Ellis) won by fall over Caleb Marintzer (Hays-TMP) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Tiernan Holmes (Hays-TMP) won by fall over Hunter Guffey (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Hunter Guffey (Ellis) won by fall over Quinn Coles (Smith Center) (Fall 0:00)

Caleb Noble went 1-1

  • 1st Place Match - Hunter Howell (Stockton) won by fall over Caleb Noble (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Caleb Noble (Ellis) won by fall over Jaden Ney (Russell) (Fall 0:00)

Gavyn Wildeman went

  • 1st Place Match - Tiernan Holmes (Hays-TMP) won by fall over Gavyn Wildeman (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Gavyn Wildeman (Ellis) won by fall over Easton Hrabe (Smith Center) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Gavyn Wildeman (Ellis) won by fall over Hayden Kelly (Smith Center) (Fall 0:00)

Kaia Etzwiler went 0-2.

  • 1st Place Match - Jaden Ney (Russell) won by fall over Kaia Etzwiler (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Lily Pendergrass (Russell) won by fall over Kaia Etzwiler (Ellis) (Fall 0:00)

Maleah Vine went 2-1

  • 1st Place Match - Jaden Ney (Russell) won by fall over Maleah Vine (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Maleah Vine (Ellis) won by fall over Lily Pendergrass (Russell) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Maleah Vine (Ellis) won by fall over Tionna Napue (Russell) (Fall 0:00)

Jennifer Cunningham went 2-1

  • 1st Place Match - Tionna Napue (Russell) won by fall over Jennifer Cunningham (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Jennifer Cunningham (Ellis) won by fall over Ashlyn Hahn (Stockton) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Jennifer Cunningham (Ellis) won by fall over Boyde Stithem (Stockton) (Fall 0:00)

Callie Priest went 1-1

  • 1st Place Match - Ashlyn Hahn (Stockton) won by fall over Callie Priest (Ellis) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Callie Priest (Ellis) won by decision over Boyde Stithem (Stockton) (Dec 6-2)

Sydney Redetzke went 1-1

  • 1st Place Match - Brylee Harting (Plainville) won by decision over Sydney Redetzke (Ellis) (Dec 4-3)
  • 1st Place Match - Sydney Redetzke (Ellis) won by fall over Addybelle Birdsall (Plainville) (Fall 0:00)

Kaydawn Haag's went 2-0

  • 1st Place Match - Kaydawn Haag (Ellis) won by fall over Addybelle Birdsall (Plainville) (Fall 0:00)
  • 1st Place Match - Kaydawn Haag (Ellis) won by fall over Brylee Harting (Plainville) (Fall 0:00)

The wrestlers will be traveling back to Hays for a meet this Friday and Saturday.

Isaac Rogers
1/24